Wspólnie pieczemy i się poznajemy
Nazwa Wnioskodawcy: Kożuchowskie Stowarzyszenie Bluesowe Czciradzanie
Nazwa realizatora: Czciradzanie
Cel projektu (Jaki cel i jakie dobro wspólne było przedmiotem tego projektu?)
Celem głównym projektu była integracja mieszkańców w miejscowości Czciradz w gminie Kożuchów, poprzez wspólne przygotowanie i pieczenie ciast przez mieszkańców (i ich rodzin) w wieku od 18 lat, w okresie od 1 września 2014r.do 30 listopada 2014r.
Cele szczegółowe:
– rozwój oraz propagowanie wolontariatu wśród 5 mieszkańców miejscowości Czciradz w gminie Kożuchów
– wzbudzenie oraz upowszechnianie aktywności mieszkańców poprzez uczestniczenie w realizacji projektu
– integracja mieszkańców
Działania zrealizowane w ramach projektu (O co chodziło w projekcie i jakie główne działania były realizowane w ramach tego projektu?)
W świetlicy wiejskiej w Czciradzu odbywały się warsztaty kulinarne pn. Wspólnie pieczemy i się poznajemy. Zajęcia polegały na pokazaniu i upieczeniu różnego rodzaju ciast jak np. ciasto tradycyjne drożdżowe, ciastka półfrancuskie, tarty kruche z warzywami i mięsem itd.
Z przepisów wykorzystywanych podczas warsztatów powstała broszurka pn. Wspólnie pieczemy i się poznajemy – smaczne i sprawdzone przepisy na ciasta. W warsztatach udział wzięli mieszkańcy Czciradza, którym towarzyszyły rodziny.
Podczas warsztatów, z inicjatywy prowadzących, zawiązane zostało stowarzyszenie CYRUSIK, które ma na celu działać na rzecz dalszego rozwoju społeczności lokalnej Czciradza.
W trakcie warsztatów przygotowano również zajęcia dla dzieci, np. warsztaty plastyczne – dzieci wykonywały kotyliony, chorągiewki i symbole narodowe na dzień Niepodległości). Przygotowano historyczny rys wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Organizacja warsztatów miała na celu wywołanie możliwości pracy wspólnymi siłami wolontariuszy chętnych do przygotowywania między innymi słodkich poczęstunków na organizowane spotkania mieszkańców. Pierwszym takim spotkaniem był Festyn Rodzinny a następnie Mikołajkowy Bal Przebierańców i warsztaty wypiekania i ozdabiania ciasteczek bożonarodzeniowych.
Rezultaty projektu (Jaka zmianę społeczną/efekty przyniósł projekt?)
Projekt wpłynął bezpośrednio na wzrost aktywności kulturowej wśród społeczności lokalnej. Dodatkowo przyczynił się do pobudzenia wiary w możliwości realizacji zadań na własne cele społeczne.
Wyremontowana i wyposażona świetlica wiejska umożliwiła realizację zajęć warsztatowych wpływających na promowanie zdrowego trybu życia poprzez popularyzację zdrowego żywienia za pomocą warsztatów kulinarnych, zachęcanie do wspólnie spędzanego czasu w formie innych warsztatów.
Odbiorcy projektu:
Odbiorcami projektu byli mieszkańcy Czciradza, z terenu Gminy Kożuchów.
Partnerzy projektu:
Rada sołecka, Radni Gminy Kożuchów, Gmina Kożuchów oraz lokalne media